Muzeyimizdə hər həftənin şənbə və bazar günləri keçirilən “Uşaqlar üçün incəsənət tarixi” layihəsinin budəfəki proqramı antik Yunanıstan incəsənətinə həsr olunub.
Əziz dostlar,
Maarifləndirici proqramda yunan memarlığının şah əsəri -Afina Akropolu, antik dövrün məşhur heykəltəraşları Miron Və Fidinin yaradıcılığı, eləcə də geyim mədəniyyəti haqqında maraqlı məlumatları dinləyəcək, mövzü ilə bağlı tematik ekskursiya keçəcəklər.
Həmçinin muzeyin ekspozisiyasında sərgilənən qədim yunan incəsənətini əks etdirən eksponatlarla tanış olacaqlar. Ustad dərsi zamanı isə balacalar bu mədəniyyətə məxsus simvolik nümunələri hazırlamağı öyrənəcəklər. Bizimlə səyahətdə balaca dostlarımızı, məktəbliləri çox maraqlı və rəngarəng proqramlar gözləyir.

The program of the "History of Art for Children" project, held every Saturday and Sunday in our museum, this time is dedicated to the art of ancient Greece.
Dear friends,
In the educational program, children will listen to interesting information about the masterpiece of Greek architecture - the Acropolis of Athens, the work of famous ancient sculptors Myron and Phidis, as well as the culture of clothing, and will go on a thematic excursion.
They will also get acquainted with the exhibits reflecting the ancient Greek art displayed in the exposition of the museum. During the master class, the little ones will learn to make symbolic examples of this culture. Very interesting and colorful programs are waiting for our little friends and schoolchildren on their journey with us.
It should be noted that the programs are held in Azerbaijani and Russian languages. You can join the program every weekend at 11:00.