Mayın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Belarus Respublikasının “Nesvij” Milli Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun “Nesvij–dünya mədəniyyətinin irsi” adlı sərgisinin açılışı baş tutub.
Mayın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Belarus Respublikasının “Nesvij” Milli Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun “Nesvij–dünya mədəniyyətinin irsi” adlı sərgisinin açılışı baş tutub. Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin Elmi-tədqiqat üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Əhmədova Azərbaycan və Belarus respublikalarının mədəniyyət nazirliklərinin dəstəyi ilə həyata keçirilən sərgi haqqında geniş məlumat verib və bu mədəni hadisənin iki ölkə arasında mövcud əlaqələrin inkişafına növbəti töhfə olduğunu vurğulayıb.
Açılış mərasimində çıxış edən Belarus Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dmitri Pineviç, Nesvij Muzey-Qoruğunun direktor müavini Nataliya Jerko sərgi vasitəsilə məşhur Radzivillərin iqamətgahı kimi fəaliyyət göstərmiş möhtəşəm Nesvij qəsrinin Azərbaycan tamaşaçısına təqdim olunmasından məmnunluq duyduqlarını ifadə ediblər. Daha sonra mərasim iştirakçıları UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş unikal memarlıq abidəsinin görüntülərinin əksini tapdığı videoçarx izləyiblər.
İntibah gözəlliyinin, barokko dinamikasının və klassisizm nizamının mükəmməl vəhdətini yaşadan Nesvij qəsri və onun təxminən əlli muzey zalı qədim və müasir Belarus mədəniyyətinin nailiyyətlərini nümayiş etdirən xüsusi məkandır. Qeyd edək ki, 23 planşetin yer aldığı ekspozisiyada muzey-qoruğun yerləşdiyi XVI-XVIII əsrlərə aid Nesvij qəsrinin eksteryer və interyer təsvirləri, həmçinin ekspozisiya zallarının fotoları nümayiş etdirilir.
Muzey-qoruğun əməkdaşlarının orta əsr ab-havasını canlandıran geyimlərdə apardıqları tematik ekskursiya sərgini qonaqlar üçün xüsusilə yaddaqalan edib.

On May 19, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the official opening of the exhibition “Nesvizh — Heritage of World Culture” by the Nesvizh National Historical and Cultural Museum-Reserve of the Republic of Belarus.
Ayten Ahmadova, Deputy Director for Scientific Research at the National Museum of Art of Azerbaijan and PhD in Art Studies, welcomed the event participants and provided detailed information about the exhibition, which was organized with the support of the Ministries of Culture of Azerbaijan and Belarus. She emphasized that this cultural event represents another important contribution to the development of relations between the two countries.
Speaking at the opening ceremony, Dmitry Pinevich, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to Azerbaijan, and Nataliya Zherko, Deputy Director of the Nesvizh Museum-Reserve, expressed their satisfaction in presenting the magnificent Nesvizh Castle — once the residence of the famous Radziwiłł family — to the Azerbaijani public.
Following the speeches, guests watched a video presentation featuring visuals of the unique architectural monument, which is included in the UNESCO World Heritage List.
Nesvizh Castle — embodying the harmonious blend of Renaissance elegance, Baroque dynamism, and Classical order — is a unique venue with nearly fifty museum halls showcasing the achievements of both ancient and modern Belarusian culture.
The exhibition, composed of 23 display panels, features exterior and interior views of the Nesvizh Castle (dating from the 16th to 18th centuries), as well as photographs of the exhibition halls.
A particularly memorable aspect of the exhibition was the themed tour conducted by museum staff dressed in costumes reflecting the atmosphere of the Middle Ages.