Oktyabrın 2-də Avstriyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Başlanğıcda kəlam var idi... və musiqi, rənglər və düşüncələr” adlı sərginin açılışı keçirilib.
Azərbaycan ədəbiyyatı, musiqisi, teatrı və təsviri sənətinin vəhdəti ilə formalaşan, milli mədəni kimliyin inkişafını nümayiş etdirən sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi və Cəfər Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Tədbirin açılışında Vyanadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımova, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək sərginin Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin irsini və maarifçilik ənənələrini beynəlxalq auditoriyaya təqdim etməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar.
Sərginin mərkəzində Mirzə Qədim İrəvani, Üzeyir Hacıbəyli, Həsən bəy Zərdabi və Mirzə Fətəli Axundzadə kimi şəxsiyyətlər dayanıb. Onlar zəngin ənənələrə əsaslanaraq maarifçilik ideyalarını və yenilikçi baxışları milli mədəniyyətə gətirmiş, teatr, rəssamlıq, mətbuat və musiqini cəmiyyətin tərəqqi vasitəsinə çevirmişlər.
Sərgidə milli təsviri sənətdə realist dəzgah rəngkarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin (1825–1875) 200 illik yubileyi münasibətilə rəssamın Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasına aid əsərləri nümayiş etdirilib. Burada sənətkarın yaradıcılığının erkən və yetkin dövrlərini əks etdirən, ənənəvi miniatür üslubu ilə Qərbi Avropa realizminin vəhdətini göstərən “Qacar şahzadəsi Mah Tələt xanımın portreti”, “Qacar şahzadəsi Vəcihulla Mirzənin portreti”, “Zadəgan qadın portreti”, “Gül və bülbül”, “Fətəli şahın portreti”, “Əsgər” adlı qrafik rəsmlər tamaşaçılara təqdim olunub.
“Başlanğıcda kəlam var idi... və musiqi, rənglər və düşüncələr” sərgisi, həmçinin 4 oktyabr 2025-ci il tarixində bu il 25-ci dəfə Avstriya Teleradiosunun (ORF) təşəbbüsü ilə keçirilən, 700-dən çox muzey və mədəniyyət müəssisəsinin qatıldığı “Uzun Muzey Gecəsi” layihəsi çərçivəsində ictimaiyyətə təqdim edilib və çoxsaylı tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

2 октября в Азербайджанском Культурном центре в Австрии состоялось открытие выставки под названием «В начале было Слово… и музыка, краски и мысли».
Выставка, демонстрирующая развитие национальной культурной идентичности через синтез азербайджанской литературы, музыки, театра и изобразительного искусства, была организована при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанского Национального музея искусств, Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана и Азербайджанского Государственного театрального музея имени Джафара Джаббарлы.
На открытии выступили директор Азербайджанского культурного центра в Вене Лейла Гасымова и директор Азербайджанского Национального музея искусств Ширин Меликова, подчеркнувшие важное значение выставки в представлении богатого культурного наследия и просветительских традиций Азербайджана международной аудитории.
В центре экспозиции находятся такие выдающиеся личности, как Мирза Кадым Иревани, Узеиp Гаджибеков, Гасан бей Зардаби и Мирза Фатали Ахундов. Основываясь на богатых традициях, они внесли в национальную культуру идеи просвещения и новаторские взгляды, превратив театр, живопись, прессу и музыку в средства общественного прогресса.
В рамках выставки, посвящённой 200-летию основателя реалистической станковой живописи в национальном изобразительном искусстве Мирзы Кадыма Иревани (1825–1875), были представлены произведения художника из коллекции Азербайджанского Национального музея искусств. Зрителям были показаны графические работы, отражающие как ранний, так и зрелый периоды его творчества, в которых сочетаются традиционный миниатюрный стиль и западноевропейский реализм: «Портрет княжны Мах Телет ханым из династии Каджаров», «Портрет князя Веджихуллы Мирзы из династии Каджаров», «Портрет знатной дамы», «Роза и соловей», «Портрет Фатали-шаха» и «Солдат».
Выставка «В начале было Слово… и музыка, краски и мысли» также была представлена 4 октября 2025 года в рамках проекта «Долгая ночь музеев», который проводится уже в 25-й раз по инициативе Австрийского телерадиовещания (ORF) и объединяет более 700 музеев и культурных учреждений. Экспозиция вызвала большой интерес у широкой публики.