8 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, professor Arif Ələsgərovun yaradıcılığına həsr olunmuş “Köhnə bakılı: həsrət və duyğular” adlı fərdi sərginin açılışı baş tutub.
Sərginin açılışında Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Xalq rəssamları Salhab Məmmədov, Fuad Salayev, Arif Hüseynov, Əməkdar incəsənət xadimi Validə Məmmədova, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının müdiri Faiq Dadaşov çıxış edərək rəssamın zəngin yaradıcılığı və Azərbaycan təsviri sənətinə verdiyi töhfələrdən danışıblar. Sonda Əməkdar rəssam,professor Arif Ələsgərov yaradıcılığı haqqında səslənən fikirlərə və ümumilikdə sənətə verilən yüksək dəyərə görə öz təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Muzeyin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə rəssamın müxtəlif illərə aid 60-dan çox qrafika və rəngkarlıq əsəri nümayiş olunur.
Sərgidə rəssamın həm qrafika, həm də rəngkarlıq işlərində sadə insanların həyatı, nəsillərarası münasibətlər, sevgi, varlığın mənası və başlanğıcı kimi mövzular əksini tapıb.
Yağlı boya, ofort, monotipiya və litoqrafiya texnikalarında işlənmiş “Güclülər”, “İp üzərində gəzənlər”, “Dulusçu”, “Ovçu”, “Güləş”, “Usta və şagirdlər” kimi əsərlər ziyarətçiləri rəssamın bədii təxəyyülü ilə tanış edir. “Pəhləvan” əsərinin həm ənənəvi, həm də animasiya formada nümayişi sərginin diqqətçəkən hissələrindəndir.
Qeyd edək ki, “Köhnə bakılı: həsrət və duyğular” sərgisi 26 oktyabr 2025-ci il tarixinədək ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

On October 8, 2025, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening of a solo exhibition by Honored Artist and Professor Arif Alasgarov titled “Old Bakuvian: Longing and Emotions.”
At the opening ceremony, speeches were delivered by Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art; People’s Artists Salhab Mammadov, Fuad Salayev, and Arif Huseynov; Honored Art Figure Valida Mammadova; PhD in Art Studies Telman Ibrahimov; and Head of the “Design” Department at the Azerbaijan State Academy of Fine Arts, Faig Dadashov. They highlighted the artist’s rich creative legacy and his significant contribution to the development of Azerbaijani visual art. At the end of the event, Honored Artist and Professor Arif Alasgarov expressed his gratitude for the kind words about his work and for the high appreciation of art in general.
Organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the museum, the exhibition features more than 60 graphic and painting works by the artist created over different years.
Both in his graphic and pictorial works, the artist explores themes such as the life of ordinary people, intergenerational relationships, love, and the meaning and origins of existence.
The exhibition presents works executed in oil painting, etching, monotype, and lithography techniques — including “The Strong Ones,” “Tightrope Walkers,” “The Potter,” “The Hunter,” “Wrestling,” and “Master and Apprentices.” The piece “Pehlivan” (The Wrestler), displayed both in traditional and animated form, stands out as one of the highlights of the exhibition.
The exhibition “Old Bakuvian: Longing and Emotions” will remain open to visitors until October 26, 2025.