8 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, professor Arif Ələsgərovun yaradıcılığına həsr olunmuş “Köhnə bakılı: həsrət və duyğular” adlı fərdi sərginin açılışı baş tutub.
Sərginin açılışında Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Xalq rəssamları Salhab Məmmədov, Fuad Salayev, Arif Hüseynov, Əməkdar incəsənət xadimi Validə Məmmədova, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının “Dizayn” kafedrasının müdiri Faiq Dadaşov çıxış edərək rəssamın zəngin yaradıcılığı və Azərbaycan təsviri sənətinə verdiyi töhfələrdən danışıblar. Sonda Əməkdar rəssam,professor Arif Ələsgərov yaradıcılığı haqqında səslənən fikirlərə və ümumilikdə sənətə verilən yüksək dəyərə görə öz təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Muzeyin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə rəssamın müxtəlif illərə aid 60-dan çox qrafika və rəngkarlıq əsəri nümayiş olunur.
Sərgidə rəssamın həm qrafika, həm də rəngkarlıq işlərində sadə insanların həyatı, nəsillərarası münasibətlər, sevgi, varlığın mənası və başlanğıcı kimi mövzular əksini tapıb.
Yağlı boya, ofort, monotipiya və litoqrafiya texnikalarında işlənmiş “Güclülər”, “İp üzərində gəzənlər”, “Dulusçu”, “Ovçu”, “Güləş”, “Usta və şagirdlər” kimi əsərlər ziyarətçiləri rəssamın bədii təxəyyülü ilə tanış edir. “Pəhləvan” əsərinin həm ənənəvi, həm də animasiya formada nümayişi sərginin diqqətçəkən hissələrindəndir.
Qeyd edək ki, “Köhnə bakılı: həsrət və duyğular” sərgisi 26 oktyabr 2025-ci il tarixinədək ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

8 октября 2025 года в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялось открытие персональной выставки заслуженного художника, профессора Арифа Алeскерова под названием «Старый бакинец: ностальгия и чувства».
На церемонии открытия выступили директор Азербайджанского Национального музея искусств Ширин Меликова, народные художники Салхаб Мамедов, Фуад Салаев и Ариф Гусейнов, заслуженный деятель искусств Валида Мамедова, доктор философии по искусствоведению Телман Ибрагимов и заведующий кафедрой «Дизайн» Азербайджанской государственной академии художеств Фаик Дадашов. Они отметили богатое творческое наследие художника и его вклад в развитие азербайджанского изобразительного искусства. В завершение мероприятия заслуженный художник, профессор Ариф Аласгаров поблагодарил участников за высокую оценку своего творчества и искусства в целом.
Выставка организована Министерством культуры Азербайджанской Республики и Музеем, и на ней представлено более 60 графических и живописных работ художника, созданных в разные годы.
В экспозиции отражены темы, посвящённые жизни простых людей, межпоколенческим отношениям, любви, смыслу и истокам бытия.
Работы, выполненные в техниках масляной живописи, офорта, монотипии и литографии — такие как «Сильные», «Идущие по канату», «Гончар», «Охотник», «Борьба», «Мастер и ученики» — знакомят зрителей с художественным воображением автора. Особый интерес вызывает демонстрация произведения «Пехлеван» как в традиционном формате, так и в виде анимации.
Отметим, что выставка «Старый бакинец: ностальгия и чувства» будет открыта для посетителей до 26 октября 2025 года.