Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 27 sentyabr - Anım gününə həsr edilmiş tədbirlər çərçivəsində “Zəfərə gedən yol” adlı mühazirə təqdim olunub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Muzeyin Sərgi və tərtibat şöbəsinin müdiri, sənətşünas Əsəd Quliyev çıxış edərək Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının təsviri sənətdə yaradılan obrazlarından söz açıb. O, bu əsərlərin milli yaddaşın qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
“Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” ictimai birliyin Yasamal rayon təşkilatının sədri, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Bəhram Şeydayev öz çıxışında 27 sentybrın Azərbaycan xalqının dünyada öz gücünü və Vətən sevgisini nümayiş etdirdiyi tarixi gün olduğunu qeyd edib.
O həmçinin bu günün xalqımız üçün daşıdığı böyük mənəvi önəmdən danışıb.
“Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” ictimai birliyin Yasamal rayon təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Anar Həsənov isə 44 günlük Vətən müharibəsində keçdiyi döyüş yolundan və xatirələrindən söz açıb.

В Азербайджанском Национальном музее искусств в рамках мероприятий, посвящённых 27 сентября — Дню памяти, была представлена лекция под названием «Путь к победе».
Сначала прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, после чего память павших шехидов почтили минутой молчания.
Заведующий отделом выставок и оформления музея, искусствовед Асад Гулиев, выступив с речью, рассказал об образах героев Отечественной войны, созданных в изобразительном искусстве. Он подчеркнул, что эти произведения играют важную роль в сохранении национальной памяти и её передаче будущим поколениям.
Председатель Ясамальской районной организации Общественного объединения «Инвалиды, ветераны и семьи шехидов Карабахской войны», полковник-лейтенант запаса Бахрам Шейдаев в своём выступлении отметил, что 27 сентября является историческим днём, когда азербайджанский народ продемонстрировал миру свою силу и любовь к Родине. Он также рассказал о большом духовном значении этого дня для нашего народа.
Заместитель председателя той же организации, полковник-лейтенант запаса Анар Гасанов поделился воспоминаниями о своём боевом пути во время 44-дневной Отечественной войны.
Мероприятие завершилось показом видеороликов, посвящённых дню, когда была написана славная страница нашей истории.