Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 27 sentyabr - Anım gününə həsr edilmiş tədbirlər çərçivəsində “Zəfərə gedən yol” adlı mühazirə təqdim olunub.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Muzeyin Sərgi və tərtibat şöbəsinin müdiri, sənətşünas Əsəd Quliyev çıxış edərək Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının təsviri sənətdə yaradılan obrazlarından söz açıb. O, bu əsərlərin milli yaddaşın qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
“Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” ictimai birliyin Yasamal rayon təşkilatının sədri, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Bəhram Şeydayev öz çıxışında 27 sentybrın Azərbaycan xalqının dünyada öz gücünü və Vətən sevgisini nümayiş etdirdiyi tarixi gün olduğunu qeyd edib.
O həmçinin bu günün xalqımız üçün daşıdığı böyük mənəvi önəmdən danışıb.
“Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” ictimai birliyin Yasamal rayon təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Anar Həsənov isə 44 günlük Vətən müharibəsində keçdiyi döyüş yolundan və xatirələrindən söz açıb.

As part of the events dedicated to September 27 — Memorial Day, the Azerbaijan National Museum of Art hosted a lecture titled “The Road to Victory.”
The event began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a minute of silence in honor of the martyrs.
Head of the Museum’s Exhibition and Design Department, art critic Asad Guliyev, spoke about the artistic representations of the heroes of the Patriotic War. He emphasized the importance of these artworks in preserving national memory and passing it on to future generations.
The Chairman of the Yasamal District Organization of the Public Union “Disabled Veterans and Families of Martyrs of the Karabakh War,” Reserve Lieutenant Colonel Bahram Sheydayev, in his speech noted that September 27 is a historic day when the Azerbaijani people demonstrated their strength and love for the Motherland to the world. He also spoke about the great moral and spiritual significance of this day for the nation.
Deputy Chairman of the same organization, Reserve Lieutenant Colonel Anar Hasanov, shared memories of his combat experience during the 44-day Patriotic War.
The event concluded with the screening of video clips dedicated to the day when a glorious chapter of our history was written.